• Writer's pictureInclude School For All

ISEC, Short Training Event in Thessaloniki

Το κέφι για δημιουργία σε πείσμα των καιρών, με τους αγαπημένους μου συνεργάτες απο τα Πανεπιστήμια RTA, και της Udine, το Ecoistituto και τον οργανισμό FZZ της Πολωνίας. Σημαντική η συμμετοχή των υπευθύνων του Εθελοντικού Συμβουλευτικού Σταθμού Δήμου Θερμαϊκού που παρουσίασαν την δημιουργική δράση ¨τα κρούσματα" και την σημαντική συμβολή τους στον περιορισμό του κοινωνικού αποκλεισμού! Ο καθηγητής Gilberto Marzano μας παρουσίασε το νέο του βιβλίο για τη δημιουργικότητα που εκδίδεται από τον διεθνή εκδοτικό οίκο Global. Η πρότασή του για κοινή έρευνα Ελλάδας Ιταλίας και κοινή δημοσίευση του επόμενου τόμου, στις δύο γλώσσες, αναφορικά με τη δημιουργικότητα και την κοινωνική καινοτομία στη συμπεριληπτική εκπαίδευση, μας εξέπληξε ευχάριστα! Ο καθηγητής Δημήτρης Καραμπατζάκης παρουσίασε τη συνεργασία του Τμήματος Πληροφορικής ΔΙΠΑΕ και Include για την ανάπτυξη προγραμμάτων συμπεριληπτικής εκπαιδευτικής ρομποτικής ως μια διέξοδο δημιουργικότητας στην ψηφιακή εποχή για παιδιά με Δ.Α.Φ. και μαθητές τυπικής ανάπτυξης.

In the event "Best practices on creativity" were presented by the participant organizations and Universities from Polland, Italy, Latvia and Kavala and Thessaloniki Include and Voluntary Counselling station of Thermaikos Olga Xatzidimou & Maria Falakidou, Voluntary Consulting Station of Thermaikos "Music as a catalyst for the inclusion of juveniles at risk of social exclusion in the community. Voluntary action for the development of creativity. Maria Kontogianni presented "Self-awareness and Self-regulation. The impact on creativity" and Dr Andromachi Nanou presented "Creativity and disability in the digital era We thank Prof Dimitris Karampatzakis, Prof CS, IHU Prof. Velta Lubkina Lubkina Director of the scientific institute of Regional Studies

Η εκδήλωση έγινε με την υποστήριξη του Δήνου Θερμαϊκού! Θερμές ευχαριστίες: Trokanas Panagiotis, Vice Mayor of Thermaikos Municipality!